
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
| Wheels | Aluminium cast wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.4" w x 57.7" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2012 Kawasaki Concours 14 ABS use?
A 2012 Kawasaki Concours 14 ABS uses Gasoline.
What is the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS fuel capacity?
A 2012 Kawasaki Concours 14 ABS has the fuel capacity of 6 gallons.
How much torque does a 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have?
A 2012 Kawasaki Concours 14 ABS has 138 lb-ft torque.
What engine does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have?
The 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is equipped with a 1352cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS?
The 2012 Kawasaki Concours 14 ABS has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have?
The 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Automatic climate control?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Backup camera?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Heated seats?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Android Auto?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Bluetooth?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Keyless entry?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Push start?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Navigation?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Leather seats?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Third row seats?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Tow package?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Head up display?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS have Cooled seats?
No, the 2012 Kawasaki Concours 14 ABS is not equipped with Cooled seats.
