
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo 4-piston. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Nissin-1 piston. ABS. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Pirelli Night Dragon tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 76.6" h |
| Seat Height | 32.5 in (825 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 417 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Electronic speedometer with odometer dual tripmeters digital tachometer ambient air temperature fuel range average fuel economy battery voltage gear position display real-time clock vehicle trouble code readout low engine oil pressure |
What type of fuel does a 2012 Harley-Davidson use?
A 2012 Harley-Davidson uses Unknown.
Does the 2012 Harley-Davidson have Automatic climate control?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2012 Harley-Davidson have Backup camera?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Backup camera.
Does the 2012 Harley-Davidson have Heated seats?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Heated seats.
Does the 2012 Harley-Davidson have Apple CarPlay?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2012 Harley-Davidson have Android Auto?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Android Auto.
Does the 2012 Harley-Davidson have Bluetooth?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Bluetooth.
Does the 2012 Harley-Davidson have Keyless entry?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Keyless entry.
Does the 2012 Harley-Davidson have Push start?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Push start.
Does the 2012 Harley-Davidson have Navigation?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Navigation.
Does the 2012 Harley-Davidson have Sunroof/moonroof?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2012 Harley-Davidson have Leather seats?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Leather seats.
Does the 2012 Harley-Davidson have Wireless phone charging?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2012 Harley-Davidson have Adaptive cruise control?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2012 Harley-Davidson have Wifi hotspot?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2012 Harley-Davidson have Third row seats?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Third row seats.
Does the 2012 Harley-Davidson have Tow package?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Tow package.
Does the 2012 Harley-Davidson have Head up display?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Head up display.
Does the 2012 Harley-Davidson have Cooled seats?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Cooled seats.
