
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension. |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.2" w x 44.9" h |
| Rake / Trail | 29.9° / 2" |
| Wheelbase | 59.9 in (521 mm) |
| Seat Height | 25.9 in |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 0.7 gal (2.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 use?
A 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 uses Gasoline.
What engine does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have?
The 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is equipped with a 883cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have?
The 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Automatic climate control?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Backup camera?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Heated seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Apple CarPlay?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Android Auto?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Bluetooth?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Keyless entry?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Push start?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Push start.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Navigation?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Navigation.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Leather seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Wireless phone charging?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Adaptive cruise control?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Wifi hotspot?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Third row seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Tow package?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Tow package.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Head up display?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Head up display.
Does the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Cooled seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Cooled seats.
