
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Front Suspension | 37mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak® linkage system and single shock with adjustable spring preload |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.3" w x 46.6" h |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlamp |
What type of fuel does a 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special use?
A 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special uses Gasoline.
What drivetrain does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have?
The 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special has a drivetrain.
What engine does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have?
The 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is equipped with a 1202cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have?
The 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Automatic climate control?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Backup camera?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Heated seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Apple CarPlay?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Android Auto?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Bluetooth?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Keyless entry?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Push start?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Push start.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Navigation?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Navigation.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Leather seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Wireless phone charging?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Adaptive cruise control?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Wifi hotspot?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Third row seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Tow package?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Tow package.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Head up display?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Head up display.
Does the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special have Cooled seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Special is not equipped with Cooled seats.
