
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 72.8" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 54.7 in (390 mm) |
| Seat Height | 25.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2012 Harley-Davidson use?
A 2012 Harley-Davidson uses Unknown.
Does the 2012 Harley-Davidson have Automatic climate control?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2012 Harley-Davidson have Backup camera?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Backup camera.
Does the 2012 Harley-Davidson have Heated seats?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Heated seats.
Does the 2012 Harley-Davidson have Apple CarPlay?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2012 Harley-Davidson have Android Auto?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Android Auto.
Does the 2012 Harley-Davidson have Bluetooth?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Bluetooth.
Does the 2012 Harley-Davidson have Keyless entry?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Keyless entry.
Does the 2012 Harley-Davidson have Push start?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Push start.
Does the 2012 Harley-Davidson have Navigation?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Navigation.
Does the 2012 Harley-Davidson have Sunroof/moonroof?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2012 Harley-Davidson have Leather seats?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Leather seats.
Does the 2012 Harley-Davidson have Wireless phone charging?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2012 Harley-Davidson have Adaptive cruise control?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2012 Harley-Davidson have Wifi hotspot?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2012 Harley-Davidson have Third row seats?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Third row seats.
Does the 2012 Harley-Davidson have Tow package?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Tow package.
Does the 2012 Harley-Davidson have Head up display?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Head up display.
Does the 2012 Harley-Davidson have Cooled seats?
No, the 2012 Harley-Davidson is not equipped with Cooled seats.
