
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 69.3" l x 40" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 57.5 in (1,460 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (19 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED lights |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 Segway Villain SX10 WP use?
A 2026 Segway Villain SX10 WP uses Unknown.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Automatic climate control?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Backup camera?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Heated seats?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Apple CarPlay?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Android Auto?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Bluetooth?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Keyless entry?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Push start?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Push start.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Navigation?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Leather seats?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Wireless phone charging?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Wifi hotspot?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Third row seats?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Tow package?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Head up display?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Cooled seats?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Cooled seats.
