
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 200/55-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 72" w x 73" h |
| Wheelbase | 66.7 in (1,694 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Rake / Trail | 30.5° / 4" |
| Seat Height | 29.3 in (744 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Segway Villain SX10 WP use?
A 2026 Segway Villain SX10 WP uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 Segway Villain SX10 WP?
The 2026 Segway Villain SX10 WP has floorplan SS10050F94SA6002.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Automatic climate control?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Backup camera?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Heated seats?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Apple CarPlay?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Android Auto?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Bluetooth?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Keyless entry?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Push start?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Push start.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Navigation?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Leather seats?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Wireless phone charging?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Wifi hotspot?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Third row seats?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Tow package?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Head up display?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Segway Villain SX10 WP have Cooled seats?
No, the 2026 Segway Villain SX10 WP is not equipped with Cooled seats.
