
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 70/100-14 |
| Rear Tire | 80/100-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 78.6" h |
| Seat Height | 25.9 in (657 mm) |
| Rake / Trail | 25.4° / 2" |
| Wheelbase | 41.9 in (1,064 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 1 gal (3.79 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs (76.7 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2026 Segway UT10 Crew P use?
A 2026 Segway UT10 Crew P uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 Segway UT10 Crew P?
The 2026 Segway UT10 Crew P has floorplan UT10050F91USA6005.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Automatic climate control?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Backup camera?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Heated seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Apple CarPlay?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Android Auto?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Bluetooth?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Keyless entry?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Push start?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Push start.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Navigation?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Leather seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Wireless phone charging?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Wifi hotspot?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Third row seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Tow package?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Head up display?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Cooled seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Cooled seats.
