
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.4" length |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2026 Segway Super Villain SX20 P use?
A 2026 Segway Super Villain SX20 P uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 Segway Super Villain SX20 P?
The 2026 Segway Super Villain SX20 P has floorplan SS20050F90USA6002.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Automatic climate control?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Backup camera?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Heated seats?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Apple CarPlay?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Android Auto?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Bluetooth?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Keyless entry?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Push start?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Push start.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Navigation?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Leather seats?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Wireless phone charging?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Wifi hotspot?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Third row seats?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Tow package?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Head up display?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 P have Cooled seats?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 P is not equipped with Cooled seats.
