Hot

Drivetrain
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission | Manual |
| Clutch | Assist and slipper clutch |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted cartridge fork with stepless compression and rebound damping, adjustable spring preload/4.7 in |
| Rear Suspension | Horizontal monoshock with stepless rebound damping, remotely adjustable spring preload/5.4 in |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Bridgestone BATTALAX Hypersport S22 Tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 82.3" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Digital TFT color instrumentation |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki RIDGE HVAC use?
A 2026 Kawasaki RIDGE HVAC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have?
The 2026 Kawasaki RIDGE HVAC has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have?
The 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Push start?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Cooled seats.
