
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 74" w x 71.5" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 6 / Limited |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Teryx4 H2 use?
A 2026 Kawasaki Teryx4 H2 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have?
The 2026 Kawasaki Teryx4 H2 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have?
The 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Teryx4 H2?
The 2026 Kawasaki Teryx4 H2 has floorplan KRT1000DTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Cooled seats.
