
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 82.3" h |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 30.5 in |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki RIDGE use?
A 2026 Kawasaki RIDGE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki RIDGE have?
The 2026 Kawasaki RIDGE has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki RIDGE have?
The 2026 Kawasaki RIDGE is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki RIDGE?
The 2026 Kawasaki RIDGE has floorplan KWF1000TTFNN.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Push start?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE is not equipped with Cooled seats.
