
Drivetrain
| Transmission | 5-Speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 110/70-R17 |
| Rear Tire | 150/60-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 54.1 in (1,374 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs (167.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Lighting | LED headlamp |
What type of fuel does a 2026 Segway Powersports UT10 Crew P use?
A 2026 Segway Powersports UT10 Crew P uses Unknown.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Automatic climate control?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Backup camera?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Heated seats?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Apple CarPlay?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Android Auto?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Bluetooth?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Keyless entry?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Push start?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Push start.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Navigation?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Leather seats?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Wireless phone charging?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Wifi hotspot?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Third row seats?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Tow package?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Head up display?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P have Cooled seats?
No, the 2026 Segway Powersports UT10 Crew P is not equipped with Cooled seats.
