
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 7.8 in (198 mm) |
| Rear Travel | 8.2 in (208 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Oil Bath Multi-Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 26/9-12 |
| Rear Tire | 26/11-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,627.3 lbs (738.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 6 / Limited |
What type of fuel does a 2026 Segway UT10 Crew P use?
A 2026 Segway UT10 Crew P uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 Segway UT10 Crew P?
The 2026 Segway UT10 Crew P has floorplan UT10050F91USA6006.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Automatic climate control?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Backup camera?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Heated seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Apple CarPlay?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Android Auto?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Bluetooth?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Keyless entry?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Push start?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Push start.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Navigation?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Leather seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Wireless phone charging?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Wifi hotspot?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Third row seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Tow package?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Head up display?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Cooled seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Cooled seats.
