
Drivetrain
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak swingarm, 7 way adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
Tires
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 37.6" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
What type of fuel does a 2026 Segway UT10 Crew P use?
A 2026 Segway UT10 Crew P uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 Segway UT10 Crew P?
The 2026 Segway UT10 Crew P has floorplan UT10050F91USA6006.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Automatic climate control?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Backup camera?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Heated seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Apple CarPlay?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Android Auto?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Bluetooth?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Keyless entry?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Push start?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Push start.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Navigation?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Leather seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Wireless phone charging?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Wifi hotspot?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Third row seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Tow package?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Head up display?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Cooled seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Cooled seats.
