
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.1" w x 80.9" l x 45.1" h |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 3 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Lighting | Twin LED headlamp |
What type of fuel does a 2026 KTM EXC use?
A 2026 KTM EXC uses Gasoline.
What engine does the 2026 KTM EXC have?
The 2026 KTM EXC is equipped with a 511cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM EXC have?
The 2026 KTM EXC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 KTM EXC have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM EXC have Backup camera?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM EXC have Heated seats?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM EXC have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM EXC have Android Auto?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM EXC have Bluetooth?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM EXC have Keyless entry?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM EXC have Push start?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM EXC have Navigation?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM EXC have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM EXC have Leather seats?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM EXC have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM EXC have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM EXC have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM EXC have Third row seats?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM EXC have Tow package?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM EXC have Head up display?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM EXC have Cooled seats?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Cooled seats.
