
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 42.1" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 27.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 KTM Adventure 890 R use?
A 2025 KTM Adventure 890 R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 KTM Adventure 890 R have?
The 2025 KTM Adventure 890 R has a drivetrain.
What engine does the 2025 KTM Adventure 890 R have?
The 2025 KTM Adventure 890 R is equipped with a 889cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 KTM Adventure 890 R have?
The 2025 KTM Adventure 890 R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 KTM Adventure 890 R?
The 2025 KTM Adventure 890 R has floorplan F9775Y7.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Automatic climate control?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Backup camera?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Heated seats?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Apple CarPlay?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Android Auto?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Bluetooth?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Keyless entry?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Push start?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Push start.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Navigation?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Leather seats?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Wireless phone charging?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Wifi hotspot?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Third row seats?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Tow package?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Head up display?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 KTM Adventure 890 R have Cooled seats?
No, the 2025 KTM Adventure 890 R is not equipped with Cooled seats.
