
Drivetrain
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
Tires
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
| Wheels | 8-spoke cast |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.4" w x 95.9" l x 42.5" h |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
What type of fuel does a 2026 KTM EXC use?
A 2026 KTM EXC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 KTM EXC have?
The 2026 KTM EXC has a drivetrain.
What engine does the 2026 KTM EXC have?
The 2026 KTM EXC is equipped with a 511cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM EXC have?
The 2026 KTM EXC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 KTM EXC have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM EXC have Backup camera?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM EXC have Heated seats?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM EXC have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM EXC have Android Auto?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM EXC have Bluetooth?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM EXC have Keyless entry?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM EXC have Push start?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM EXC have Navigation?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM EXC have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM EXC have Leather seats?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM EXC have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM EXC have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM EXC have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM EXC have Third row seats?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM EXC have Tow package?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM EXC have Head up display?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM EXC have Cooled seats?
No, the 2026 KTM EXC is not equipped with Cooled seats.
