
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.1" h |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (19 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Teryx4 H2 use?
A 2026 Kawasaki Teryx4 H2 uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Teryx4 H2?
The 2026 Kawasaki Teryx4 H2 has floorplan KRT1000DTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 is not equipped with Cooled seats.
