
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 74" w x 73.8" h |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS use?
A 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have?
The 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have?
The 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS?
The 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS has floorplan KRT1000FTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Cooled seats.
