
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic fork 41mm |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload/ |
| Front Travel | 10.7 in (272 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single semi-floating disc with 2-piston calipers and ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single mm disc with single-piston caliper and ABS |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 74" w x 73.8" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 372.6 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS use?
A 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have?
The 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have?
The 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx4 H2 Deluxe eS is not equipped with Cooled seats.
