
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Hydraulic, wet, multiplate with coil springs, assist slipper cam. Or 7-speed (DCT) Hydraulic, wet, |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. 6-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 3-piston calipers. ABS: |
Tires
| Wheels | Alloy wheels |
| Front Tire | 110/90-17 |
| Rear Tire | 150/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 42.5" w x 46.1" h |
| Seat Height | 29.3 in |
| Rake / Trail | 24° |
| Wheelbase | 53.4 in (1,357 mm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13.4 L) |
Weights
| Dry Weight | 845 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE has floorplan KAF700CTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Cooled seats.
