
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Telescopic fork with adjustable preload |
| Rear Suspension | Single shock, link-type |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Cooled seats.
