
Drivetrain
| Transmission | Six-speed manual |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arms with anti-roll bar |
| Rear Suspension | Swing-arm |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | 270 mm discs with Brembo 4-piston fixed calipers |
| Rear Braking System | 270 mm disc, 1-piston floating caliper with integrated parking brake |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | XPS Roadster - K165/55 R15 69H (NA) |
| Rear Tire | XPS Roadster - K225/50 R15 84H (NA) |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 47.4" h |
| Wheelbase | 67.5 in (2 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.5 x 54 x 11.5 in (93 x 137 x 29 cm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Seat Height | 29.7 in (755 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 7 gal (26.5 L) |
| Box Capacity | 800 lb (363 kg); California 600 lb (272.2 kg) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb. (363 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel withTilt and Telescoping Adjustment; DYNAMIX DV with Integrated EPS Modes and RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Features | Rider Touring Floorboards | Adjustable passenger footboards | Ultra comfortable limited seat with lumbar support | Handlebar control module | Glove box with USB | Cruise control | Integrated hard-side luggage | Adjustable electric windshield with memory | Signature LED lights | Driver and passenger heated grips | Driver and passenger heated seats | LinQ compatible top case with passenger backrest | Audio System: BRP Audio Premium 6-speaker sound system with radio, USB, Bluetooth |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 10.25 in. touchscreen display with BRP Connect and Apple CarPlay | Main Functions: Speedometer, tachometer, odometer, trip and hour meters, fuel consumption average, gear position, ECO mode smart assist, temperature, engine lights, electronic fuel gauge, clock and more. |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Warranty | 2-year BRP Limited Warranty with 2-year roadside assistance | Extended Service Terms: B.E.S.T. extended service term available from 12 to 36 months. |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 300 use?
A 2026 Kawasaki KLX 300 uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 300 have?
The 2026 Kawasaki KLX 300 is equipped with a 292cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 300 have?
The 2026 Kawasaki KLX 300 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Cooled seats.
