
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet. multi-plate, slip assisted |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Showa 41 mm upside down separate function big piston forks (SF-BPF), Adjustable compression damping, rebound damping and preload adjustment. |
| Rear Suspension | Showa piggyback reservoir monoshock, Adjustable compression and rebound damping and preload adjustment. |
| Front Travel | 4.5 in (115 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (131 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo 4-piston 4-pad radial calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Brembo single 2-piston sliding caliper. ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium alloy 5-spoke |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 32.5 in (825 mm) |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.3 in (1,405 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.4 L) |
Weights
| Dry Weight | 370.4 lbs (168 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 month warranty unlimited mileage |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multi-functional instrument |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 300SM use?
A 2026 Kawasaki KLX 300SM uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have?
The 2026 Kawasaki KLX 300SM has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have?
The 2026 Kawasaki KLX 300SM is equipped with a 292cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have?
The 2026 Kawasaki KLX 300SM is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KLX 300SM?
The 2026 Kawasaki KLX 300SM has floorplan KLX300GTFNN.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 300SM have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Cooled seats.
