
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic forks with air adjustment |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. 2-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 44.9" h |
| Rake / Trail | 25° / 6" |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 789.3 lbs (358 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Fairing mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer, with fuel gauge, range, odometer and current gear. |
| Warranty | 2 years |
| Lighting | Tear drop head lamp, spot lights, fender light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 230 S use?
A 2026 Kawasaki KLX 230 S uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have?
The 2026 Kawasaki KLX 230 S has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have?
The 2026 Kawasaki KLX 230 S is equipped with a 233cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have?
The 2026 Kawasaki KLX 230 S is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KLX 230 S?
The 2026 Kawasaki KLX 230 S has floorplan KLX232DTFNN.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 230 S have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Cooled seats.
