
Drivetrain
| Transmission | Five-speed manual |
| Chain Type | #428 chain; 17T/49T? |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Automatic PVT F/N/R |
Suspension
| Front Suspension | 31mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single-shock |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring DDA Valve (Dynamic Damping Adjustment) |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring DDA Valve (Dynamic Damping Adjustment) **Smart-Shox was developed in conjunction with Tractive Industries, a market leader in the suspension industry |
Brakes
| Front Braking System | Single 240mm disc?? |
| Rear Braking System | 110mm drum? |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
| Front Tire | 90/90-19? |
| Rear Tire | 110/90-17? |
| Wheels | 14 in. cast-aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.1" w x 42.4" h |
| Rake / Trail | 27° / 4.1" |
| Wheelbase | 53.5 in (1,359 mm) |
| Seat Height | 32.8 in (833 mm) |
| Ground Clearance | 9.6 in (244 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 2.8 gal (10.6 L) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (81.6 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,838 lbs (834 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Warranty | One Year: Transferable limited warranty |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 140R L use?
A 2026 Kawasaki KLX 140R L uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 140R L is equipped with a 144cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 140R L is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R L have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Cooled seats.
