
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 39" h |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 34.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 110R L use?
A 2026 Kawasaki KLX 110R L uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Cooled seats.
