
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 37mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with five positions of spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (118 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (103 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 110/70-17 |
| Rear Tire | 140/70-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 39" h |
| Seat Height | 30.7 in (780 mm) |
| Rake / Trail | 25.3° / 4" |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 110R L use?
A 2026 Kawasaki KLX 110R L uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KLX 110R L?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L has floorplan KLX110DTFNN.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Cooled seats.
