
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.1" w x 44.8" h |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 140R F use?
A 2026 Kawasaki KLX 140R F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have?
The 2026 Kawasaki KLX 140R F has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have?
The 2026 Kawasaki KLX 140R F is equipped with a 144cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have?
The 2026 Kawasaki KLX 140R F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R F have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Cooled seats.
