
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.1" w x 44.2" h |
| Seat Height | 26.8 in (680 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 696.7 lbs (316 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Honda CBR1000RR use?
A 2026 Honda CBR1000RR uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CBR1000RR have?
The 2026 Honda CBR1000RR has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CBR1000RR have?
The 2026 Honda CBR1000RR is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CBR1000RR have?
The 2026 Honda CBR1000RR is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Backup camera?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Heated seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Android Auto?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Push start?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Navigation?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Leather seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Third row seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Tow package?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Head up display?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CBR1000RR have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR is not equipped with Cooled seats.
