
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 69.3" l x 40" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z500 SE ABS use?
A 2025 Kawasaki Z500 SE ABS uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have?
The 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have?
The 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Cooled seats.
