
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gearbox | 5-speed |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/60R16 80H |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Wheelbase | 65.7 in (2 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Seat Height | 30 in |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (27.3L) Rear Dry Storage |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (81.6 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 450 pounds |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Z500 SE ABS use?
A 2026 Kawasaki Z500 SE ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Cooled seats.
