
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 4-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Shocks | Walker Evans 2.5 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans 3.0 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 70/100-14 |
| Rear Tire | 80/100-12 |
| Wheels | Mirror Chrome Aluminum Bullet Hole Disc |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 41.5" h |
| Rake / Trail | 25.4° / 2" |
| Wheelbase | 41.9 in (1,064 mm) |
| Seat Height | 25.9 in (657 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Fuel Capacity | 1 gal (3.79 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 280 lbs (617 kg) |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Storage Capacity | 2.5 gal (9.4 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 500 lb. (226.8 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs (76.7 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel; RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Z500 ABS use?
A 2026 Kawasaki Z500 ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have?
The 2026 Kawasaki Z500 ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have?
The 2026 Kawasaki Z500 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Z500 ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Cooled seats.
