
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-11 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 50 in (1,270 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition use?
A 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition has a wheelbase of 54.1.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition cooled?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is equipped with a Injection. DFI® with dual 32mm throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition compression ratio?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition has a compression ratio of 11.3:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is equipped with Single disc. Optional ABS front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is equipped with Single disc. Optional ABS rear brakes.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Cooled seats.
