
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Hydraulic. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.3" w x 82.1" l x 43" h |
| Rake / Trail | 24.8° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 31.7 in (805 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 167.5 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 months limited |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 300 use?
A 2025 Kawasaki KLX 300 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 300 have?
The 2025 Kawasaki KLX 300 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 300 have?
The 2025 Kawasaki KLX 300 is equipped with a 292cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 300 have?
The 2025 Kawasaki KLX 300 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KLX 300?
The 2025 Kawasaki KLX 300 has floorplan KLX300FSFNN.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300 is not equipped with Cooled seats.
