
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks w/adjustable preload |
| Front Travel | 5.2 in (132 mm) |
| Rear Travel | 3 in (75 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. Floating discs. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Floating disc. |
Tires
| Wheels | Pirelli Night Dragon tires. |
| Front Tire | 130/60-19 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 48.7" h |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 64 in (1,626 mm) |
| Seat Height | 26.2 in (665 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 714.3 lbs (324 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Electronic speedometer with odometer dual tripmeters digital tachometer ambient air temperature fuel range average fuel economy battery voltage gear position display real-time clock vehicle trouble code readout low engine oil pressure |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 230R S use?
A 2025 Kawasaki KLX 230R S uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have?
The 2025 Kawasaki KLX 230R S has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have?
The 2025 Kawasaki KLX 230R S is equipped with a 233cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have?
The 2025 Kawasaki KLX 230R S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R S have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R S is not equipped with Cooled seats.
