
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, Multi-Plate. Gear Drive Wet Clutch. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Contrast Cut wheels. Pirelli Night Dragon tires. |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.1" w x 42.4" h |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 62 in (1,576 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (649 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 540.1 lbs (245 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp and low fuel lamp |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 230R use?
A 2025 Kawasaki KLX 230R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 230R have?
The 2025 Kawasaki KLX 230R has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 230R have?
The 2025 Kawasaki KLX 230R is equipped with a 233cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 230R have?
The 2025 Kawasaki KLX 230R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KLX 230R?
The 2025 Kawasaki KLX 230R has floorplan KLX232NSFNL.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Cooled seats.
