
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 45.1" h |
| Seat Height | 32.1 in (815 mm) |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.1 in (1,425 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 140R L use?
A 2025 Kawasaki KLX 140R L uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R L has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R L is equipped with a 144cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R L is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KLX 140R L?
The 2025 Kawasaki KLX 140R L has floorplan KLX140BSFNN.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Cooled seats.
