
Drivetrain
| Transmission | Rotax® DCT, 7 Speed with High & Extra Low range |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Forged Aluminum heavy duty Tall Knuckle Double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | 4 Link Trailing arm with Forged Aluminum heavy duty Tall Knuckle |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | 32 mm hydraulic triple piston caliper with a 265 mm disc |
| Rear Braking System | 30 mm hydraulic twin piston caliper with a 255 mm disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 16 in. aluminum flow formed |
| Front Tire | ITP Tenacity XNR 32 x 10 x 16 in. |
| Rear Tire | ITP Tenacity XNR 32 x 10 x 16 in. |
Dimensions
| Wheelbase | 142.5 in (3,650 mm) |
| Ground Clearance | 17 in (432 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6" (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 37.6" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Seat Height | 29.1 in |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Fuel Capacity | 13.2 gal (50 L) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 2,640 lbs (1,200 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad & 10.25 in. touchscreen display |
| Magneto | 1,700 W |
Lights & Safety
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | Premium high-performance LED headlights Can-Am LED signature |
| Instrumentation | USB A (charging port & communication port) DC outlet (10-A) |
| Warranty | Factory: 6-month BRP limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 110R use?
A 2026 Kawasaki KLX 110R uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Cooled seats.
