
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 20.1 in (510 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 28/9-15 |
| Rear Tire | 28/11-15 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 119.2" l x 76.5" h |
| Seat Height | 30.5 in |
| Rake / Trail | 79° |
| Wheelbase | 50.6 in (1,285 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition use?
A 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition uses Gasoline.
What is the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition fuel capacity?
A 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition has the fuel capacity of 8 gallons.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition cooled?
The 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition compression ratio?
The 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition has a compression ratio of 10:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is equipped with Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is equipped with Hydraulic Disc rear brakes.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Cooled seats.
