
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 75.4" h |
| Seat Height | 30.1 in (765 mm) |
| Rake / Trail | 79° |
| Wheelbase | 50.6 in (1,285 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve use?
A 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve uses Gasoline with fuel tank capacity up to 7 gallons.
What is the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve fuel capacity?
A 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve has the fuel capacity of 7 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have?
The 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have?
The 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is equipped with a Longitudinally mounted parallel-twin four-stroke engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve?
The 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve has a wheelbase of 87.6.
What type of engine does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have?
The 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Push start?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.
