
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.7" w x 67.3" l x 40.6" h |
| Seat Height | 30.5 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Honda Monkey ABS use?
A 2025 Honda Monkey ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2025 Honda Monkey ABS fuel capacity?
A 2025 Honda Monkey ABS has the fuel capacity of 2 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Monkey ABS have?
The 2025 Honda Monkey ABS has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda Monkey ABS have?
The 2025 Honda Monkey ABS has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda Monkey ABS have?
The 2025 Honda Monkey ABS is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Monkey ABS?
The 2025 Honda Monkey ABS has a wheelbase of 45.
What type of engine does the 2025 Honda Monkey ABS have?
The 2025 Honda Monkey ABS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda Monkey ABS cooled?
The 2025 Honda Monkey ABS is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Honda Monkey ABS have?
The 2025 Honda Monkey ABS is equipped with a Injection. PGM-FI with automatic enrichment fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda Monkey ABS have?
The 2025 Honda Monkey ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda Monkey ABS compression ratio?
The 2025 Honda Monkey ABS has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda Monkey ABS have?
The 2025 Honda Monkey ABS is equipped with Single disc. Hydraulic. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda Monkey ABS have?
The 2025 Honda Monkey ABS is equipped with Single disc. Hydraulic. rear brakes.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Backup camera?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Heated seats?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Android Auto?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Push start?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Navigation?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Leather seats?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Third row seats?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Tow package?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Head up display?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Cooled seats.
