
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Öhlins fork with TIN surface treatment. Forged aluminium radial calliper mounting bracket. Completely adjustable spring preload and hydraulic compression and rebound damping. |
| Rear Suspension | Double braced aluminium swingarm; mixed low thickness and sheet casting technology. Sachs monoshock with piggy-back, fully adjustable in: spring preload, hydraulics in compression and rebound. APS pr |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating stainless steel discs with lightweight stainless steel rotor with 6 studs. Brembo radial callipers with 4 diam. horizontally opposed 32 mm pistons. Sintered pads. Axial pump |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Brembo floating calliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 200/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.7" w x 42.7" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (439 mm) |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.9 gal (18.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 390.2 lbs (177 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Lighting | Twin LED headlamp |
What type of fuel does a 2026 Honda Trail 125 use?
A 2026 Honda Trail 125 uses Gasoline.
What engine does the 2026 Honda Trail 125 have?
The 2026 Honda Trail 125 is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Trail 125 have?
The 2026 Honda Trail 125 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Backup camera?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Heated seats?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Android Auto?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Push start?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Navigation?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Leather seats?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Third row seats?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Tow package?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Head up display?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Cooled seats.
