Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Cast aluminium |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda Grom use?
A 2026 Honda Grom uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Grom have?
The 2026 Honda Grom has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Grom have?
The 2026 Honda Grom is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Grom have?
The 2026 Honda Grom is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Grom?
The 2026 Honda Grom has floorplan GROM125T.
Does the 2026 Honda Grom have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Grom have Backup camera?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Grom have Heated seats?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Grom have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Grom have Android Auto?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Grom have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Grom have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Grom have Push start?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Grom have Navigation?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Grom have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Grom have Leather seats?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Grom have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Grom have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Grom have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Grom have Third row seats?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Grom have Tow package?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Grom have Head up display?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Grom have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Cooled seats.
