
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate, wet type, manual release. Magnesium-alloy. |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped, adjustable damping force |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped, adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Floating rotor |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Seven-spoke cast-aluminum-alloy |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 39.4" h |
| Seat Height | 35 in |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD Instrumentation. |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF 125F use?
A 2026 Honda CRF 125F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CRF 125F have?
The 2026 Honda CRF 125F has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CRF 125F have?
The 2026 Honda CRF 125F is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF 125F have?
The 2026 Honda CRF 125F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Push start?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF 125F have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF 125F is not equipped with Cooled seats.
