
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | Shaft |
| Clutch | Single-disc dry clutch, hydraulically operated |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | BMW Motorrad Telelever |
| Rear Suspension | Die-cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Front Travel | 1.4 in (35 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (135 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with Bottom-Out Control (Electronically Controlled Damping) |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with Bottom-Out Control (Electronically Controlled Damping) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/70-ZR17 |
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 27° / 5" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,637 mm) |
| Seat Height | 30.3 in (770 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6.3 gal (24 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 8.5 gal (32.1 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 779.3 lbs (353.5 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Tilt: Standard |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Winch, Plow & LED Mounts, Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Factory-Installed Poly Sport Roof, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (6 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet, USB Outlet |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2025 Honda Rancher 4X4 use?
A 2025 Honda Rancher 4X4 uses Gasoline.
What type of engine does the 2025 Honda Rancher 4X4 have?
The 2025 Honda Rancher 4X4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Backup camera?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Heated seats?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Android Auto?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Push start?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Navigation?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Leather seats?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Third row seats?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Tow package?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Head up display?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Cooled seats.
