
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | Shaft |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Belt |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak swingarm, 7 way adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
| Rear Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 80/90-H21 |
| Rear Tire | 180/60-B17 |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.6" w x 97" l x 41.9" h |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Seat Height | 26.8 in |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 650 lbs (294.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 1,700 W |
Lights & Safety
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Handlebars | Aluminum |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
What type of fuel does a 2025 Honda Rancher 4X4 use?
A 2025 Honda Rancher 4X4 uses Gasoline.
What type of engine does the 2025 Honda Rancher 4X4 have?
The 2025 Honda Rancher 4X4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Backup camera?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Heated seats?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Android Auto?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Push start?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Navigation?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Leather seats?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Third row seats?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Tow package?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Head up display?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Rancher 4X4 have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Rancher 4X4 is not equipped with Cooled seats.
