
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Travel | 4.5 in (115 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (131 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast aluminium alloy 5-spoke |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.3 in (1,405 mm) |
| Seat Height | 27.5 in |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.4 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 3 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multi-functional instrument |
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda FourTrax Rancher use?
A 2025 Honda FourTrax Rancher uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Honda FourTrax Rancher fuel capacity?
A 2025 Honda FourTrax Rancher has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda FourTrax Rancher have?
The 2025 Honda FourTrax Rancher has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda FourTrax Rancher have?
The 2025 Honda FourTrax Rancher is equipped with a Single-Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda FourTrax Rancher?
The 2025 Honda FourTrax Rancher has a wheelbase of 50.
What type of engine does the 2025 Honda FourTrax Rancher have?
The 2025 Honda FourTrax Rancher is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda FourTrax Rancher?
The 2025 Honda FourTrax Rancher has floorplan TRX420TM1S.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Backup camera?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Heated seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Android Auto?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Bluetooth?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Keyless entry?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Push start?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Navigation?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Leather seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Third row seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Tow package?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Head up display?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Cooled seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Cooled seats.
