
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 42.1" h |
| Seat Height | 27.8 in |
| Rake / Trail | 25° / 6" |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Tear drop head lamp, spot lights, fender light |
| Instrumentation | Fairing mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer, with fuel gauge, range, odometer and current gear. |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Recon ES use?
A 2026 Honda FourTrax Recon ES uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have?
The 2026 Honda FourTrax Recon ES has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have?
The 2026 Honda FourTrax Recon ES is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon ES have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon ES is not equipped with Cooled seats.
